TRZMIELE ZAPYLAJĄCE – CZYM SĄ I KIEDY STOSOWAĆ?

Trzmiele są wydajnymi owadami zapylającymi, które często stosuje się w uprawach polowych i sadowniczych oraz pod osłonami (np. w uprawach pomidorów). Jak stosować trzmiele do zapylania i sprawić, żeby dobrze poczuły się w szklarni lub w ogrodzie?

  1. Trzmiele zapylające – naturalni pomocnicy w ogrodzie
  2. Trzmiele zapylające – czym są i jak działają?
  3. Trzmiele zapylające w ofercie sklepu wpolu.pl
  4. Kiedy stosować trzmiele do zapylania?
  5. Jak przygotować ogród na trzmiele zapylające?

Trzmiele zapylające – naturalni pomocnicy w ogrodzieTrzmiele zapylające – czym są i jak działają?

Trzmiele zapylające Koppert, zdjęcia: www.koppert.pl

Trzmiele zapylające – naturalni pomocnicy w ogrodzie

Trzmiele zapylające (Bombus spp.) to obok pszczoły miodnej najważniejsze zapylacze. W Polsce żyje prawie 30 gatunków trzmieli. Zapłodnione samice zimują w różnych naturalnych kryjówkach (dziuplach, norach gryzoni), a wiosną szukają miejsc do gniazdowania. Po złożeniu jaj wykluwają się larwy (okres larwalny trwa ok. 21 dni), a następnie pojawiają się pierwsze robotnice i populacja ula zaczyna się szybko powiększać. W tym czasie trzmiele zapylają ogromną liczbę kwiatów.

Pod koniec funkcjonowania ula pojawiają się formy płciowe - samce i samice. Jednak zaledwie 20% samic zostaje zapłodnionych, aby następnie zahibernować na zimę i założyć wiosną własne gniazdo. Samce zaś giną przy pierwszych przymrozkach.

A czy to nie pszczoła miodna jest najważniejszym zapylaczem? W warunkach naturalnych wszystkie owady zapylające współdziałają dla dobra przyrody. Jednak pszczoła nie sprawdza się do "masowego" zapylania upraw, zwłaszcza tych pod osłonami (źle znosi zamknięcie i obija się o ścianki szklarni, wskutek czego ginie).

Poza tym w porównaniu z pszczołą trzmiele zapylają większą liczbę kwiatów, bo pracują dłużej, podejmują loty w niższych temperaturach, mają więcej siły i są w stanie zapylić kwiaty niedostępne dla pszczół (np. lucernę, bób i koniczynę). Te dwa gatunki nie mają też wspólnych chorób. Poza tym trzmiele mają zdolność do zapylania z wykorzystaniem jedynie wibracji mięśni.

W kontekście zapylania upraw znaczenie ma jeszcze jedna sprawa. Zdarza się, że owady znajdują lepsze miejsce do żerowania. Pszczoły informują się o tym wzajemnie, a trzmiele nie mają takiej zdolności. Oznacza to, że nawet jeśli niektóre robotnice trzmiela odkryją bardziej atrakcyjne źródło pożywienia, nie ma ryzyka, że cały ul wyniesie się z Twojego pola czy ogrodu.

Trzmiele zapylające w ofercie sklepu wpolu.pl

Trzmiele zapylające – czym są i jak działają?

Trzmiele do zapylania (a dokładniej specjalistyczne ule) można zakupić od producentów. Oprócz matki w ulu znajduje się pożywka (syrop cukrowy) oraz pokarm białkowy niezbędny do wykarmienia larw. Takie trzmiele działają dokładnie tak samo, jak w naturze – wylatują z ula w poszukiwaniu kwiatów, a następnie przenoszą pyłek z jednych roślin na drugie.

Ule, w których znajdują się owady zapylające, mają specjalną konstrukcję. Przynajmniej jeden otwór pozwala trzmielom zarówno na wlatywanie, jak i wylatywanie, a drugi – tylko na wlatywanie. Dzięki temu możliwe jest wyłapanie trzmieli w ciągu kilka godzin, aby ochronić je w czasie np. zabiegów chemicznych.

Trzmiele zapylające w ofercie sklepu wpolu.pl

Kiedy stosować trzmiele do zapylania?

Wielkość ula (czyli liczbę robotnic) należy dobrać do rodzaju i wielkości uprawy. Trzmiele można stosować do zapylania pomidorów, malin i truskawek pod osłonami, mniejszych polowych upraw pomidorów, dyni czy bobu, a także dużych plantacji i sadów: jabłoni, czereśni, brzoskwini, moreli, borówki wysokiej, maliny, truskawki i porzeczki.

Warto pamiętać, że niedostosowanie liczby trzmieli do wielkości uprawy może doprowadzić do zmęczenia kwiatów (ich czernienia i zasychania) oraz powstawania owoców pomidora, które pękają przed dojrzeniem.

Czas użytkowania ula wynosi 4-8 tygodni. Koniec jego użyteczności następuje po pojawieniu się młodych samic i samców.

Jak przygotować ogród na trzmiele zapylające?

Aby trzmiele do zapylania mogły dobrze pracować, trzeba im zapewnić optymalne warunki. Ul należy postawić w zacienionym miejscu, z dala od przeciągów i zbyt wysokiego stężenia dwutlenku węgla oraz najlepiej na wysokości 1-1,5 m.

W uprawach polowych ul warto zabezpieczyć przed deszczem. Wystarczy do tego skrzynka z daszkiem np. ze styropianu, który można obciążyć na wypadek wiatru.

Pożywka cukrowa w ulu przyciąga mrówki. Aby zapobiec rabowaniu syropu, statyw, na którym umieszczono ul, dobrze posmarować smarem na wysokości 10 cm od podłoża.

Kiedy stosować trzmiele do zapylania?Jak przygotować ogród na trzmiele zapylające?

Data dodania: 2024-04-11
Aktualizacja: 2024-04-15
Mikoryza to najkrócej mówiąc symbioza między roślinami i grzybami. Takie współżycie przynosi korzyści obu stronom: rośliny mają dostęp do związków mineralnych i...
Zobacz również:
Algi od wieków są cenione za swoje odżywcze właściwości. O ile pierwotnie stosowali je głównie francuscy rolnicy, o tyle dziś zdobywają popularność na całym świ...
Pszczoła to owad z rzędu błonkoskrzydłych, który jest znany przede wszystkim z produkcji miodu i zapylania roślin. Należy do rodziny pszczół właściwych (Apidae)...
Larvanem i Entonem to produkty zawierające pasożytnicze nicienie owadów. Dzięki nim do podłoża można wprowadzić naturalnych wrogów larw szkodników glebowych, kt...
Drutowce to najczęściej spotykani niszczyciele warzyw korzeniowych. Pasożytują na ziemniakach, burakach, marchwi, pietruszce, cebuli, porach, roślinach z grupy ...